O PRXRC

Czym jest PRXRC

Rallycross Poland RC (w skrócie PRXRC)

Zawody rallycross modeli aut zdalnie sterowanych w skali 1:10 odbywające się na specjalnie do tego celu stworzonym torze na terenie toruńskiego Moto Parku.

Podczas trwania zawodów stawiamy na jak najwierniejsze odwzorowanie rzeczywistego rallycrossu.

Rallycross to połączenie rajdów i wyścigów na torze. Zawodnicy rywalizują ze sobą na pętli toru, której nawierzchnia jest zróżnicowana – asfalt oraz szuter. Zawodnicy pokonują określoną ilość okrążeń, liczy się kolejność przejazdu przez metę. Raz na wyścig każdy z zawodników musi raz pokonać tzw. Joker Lap'a, jest to przedłużony odcinek toru (szykana lub zakręt). Zawodnicy mogą wykorzystać Joker Lap'a dla swojej strategicznej korzyści.

W każdym sezonie odbywa się co najmniej 6 rund. Runda rozgrywana jest w trakcie jednego dnia, zazwyczaj od rana do późnego popołudnia.

Na rundę składa się szereg biegów (czyt. wyścigów) na wcześniej ustalonej konfiguracji toru. Na początku jest to trening wolny (4 okrążenia), później trening oficjalny (2 okrążenia), w którym liczy się czas najlepszego okrążenia każdego zawodnika i na ich podstawie ustalana jest kolejność startowa. Następnie następuje od 4 do 8 rund kwalifikacyjnych (4 okrążenia) podzielonych na kilka grup po 3 i/lub 4 jednocześnie startujacych zawodników. Po przejechaniu wszystkich kwalifikacji uzyskujemy kolejność startową do finałów (6 okrążeń) dzielonych podobnie jak rundy kwalifikacyjne.

Więcej informacji można znaleźć w regulaminach dostępnych w sekcji Zasady.

Historia w skrócie

Historia zdalnie sterowanego rallycrossu w Toruniu sięga wiele lat wstecz.

Ze zwiększającą się popularnością tego sportu mierzyło się wiele osób. Każdy dawał coś od siebie zmieniając zawody na lepsze. Zmieniały się technologie, a branża RC nieustannie szła do przodu.

Zaczęły pojawiać się nowe dyscypliny sportów RC i rallycross zaczął odchodzić w niepamięć. W roku 2018 nastąpiło załamanie, a większość zaplanowanych rund została odwołana.

W tym momencie pojawiły się myśli "Co zrobić, aby było lepiej?"

Wraz z nadejściem nowych ludzi, a co za tym idzie nowych pomysłów rallycross na toruńskim torze wraca do świetności.

W roku 2019 rallycross w Toruniu odrodził się. Tor przeszedł małą rewitalizację, zawody przybrały nową nazwę, pojawili się sponsorzy i partnerzy. Tak powstało PRXRC, czyli Rallycross Poland RC.

Odświeżenie zawodów zwiększyło zainteresowanie rallycrossem oraz modelarstwem i przyciągnęło nowych zawodników. Już w połowie sezonu na zawodach łącznie pojawiło się 21 kierowców.

Sezon 2019 jest dopiero początkiem przygody. Wprowadzenie od września zautomatyzowanego elektronicznego systemu do pomiaru czasu zwiastuje kolejne zmiany.

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był Jarek, dzięki jego doświadczeniu wiemy na co zwracać uwagę i w którym kierunku prowadzić rozwój zawodów, aby były atrakcyjne, sprawiedliwe i dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Kolejny doświadczony modelarz, Adam, będąc na miejscu w Toruniu dba o wszystkie szczegóły dotyczące organizacji i porządku w miejscu zawodów i ich trakcie, jak i przed nimi. Przemek, najmłodszy stażem modelarz zajmuje się stroną techniczną, informatyczną i wizualną zawodów.

W razie pytań, chęci współpracy czy wątpliwości zapraszamy do kontaktu.

Wspierają nas