Czym jest rallycross RC?

Co to jest rallycross?

Rallycross jest dyscypliną motorsportu będącą połączeniem rajdów z jazdą po zamkniętym torze. Wyścigi rozgrywane są na nawierzchni częściowo asfaltowej, a częściowo szutrowej. Dzień wyścigowy składa się z treningów, kwalifikacji oraz finałów. W wyścigu startuje jednocześnie maksymalnie 4 zawodników. Celem jest jak najkrótszy czas przejazdu 4 (lub 6 w przypadku finałów) okrążeń. Dodatkowo zawodnicy podczas biegu muszą przejechać przynajmniej jedno okrążenie alternatywną trasą tzw. Joker Lap.

Czym mogę wystartować?

Aby spróbować swoich sił w rallycrossie rc wystarczy podstawowe podwozie typu on-road, wyjęte prosto z pudełka, takie jak np. Tamiya TT-01 (lub 02), Strada czy HPI RS4 oraz dużo chęci i zapału. Wśród doświadczonych zawodników popularne jest podwozie XV-01 od Tamiya. Przygotowanie modelu leży po Twojej stronie. Możesz tuningować podwozie jak chcesz, używaj części alu, carbonowych czy nawet tytanowych. Odchudzaj jak chcesz – tutaj waga nie ma znaczenia. Pilnuj jednak, aby Twój model był modelem w skali 1:10, miał silnik klasy 540 (szczotka lub bezszczotka o dowolnej mocy) i nie posiadał wspomagaczy jazdy takich jak żyroskopy. Dla zachowania realizmu jeździmy z karoseriami wzorowanymi na dużym rallycrossie, więc pamiętaj o tym. Po szczegółowe przepisy techniczne modeli zajrzyj do Regulaminu.

Przebieg zawodów

Dzień zaczynamy od Treningu Wolnego, który pozwala zawodnikom na zapoznanie się z trasą, zmianę ustawień modelu i przygotowanie się do rywalizacji. Przejeżdżamy dowolną ilość okrążeń w dowolnej kolejności bez pomiaru czasu. Trening ograniczony jest czasowo, zależnie od rundy.

Kwalifikacje to biegi, w których bierze udział od 4 do 6 zawodników jednocześnie. Zawodnicy pokonują 4 okrążenia, w tym Joker Lap. Najistotniejszy jest czas przejazdu, gdyż to on decyduje o ustawieniu do kolejnego wyścigu Kwalifikacyjnego. Na koniec wszystkich wyścigów Kwalifikacyjnych czasy zawodników zostają zsumowane. Na podstawie sumy czasów następuje przydzielenie zawodników do biegów finałowych.

Finały składają się z 6 okrążeń, bierze w nich udział jednocześnie od 4 do 6 zawodników. W finałach liczy się kolejność przejazdu przez linię mety. Zwycięzca biegu finałowego przechodzi do następnego wyścigu finałowego na zasadzie "Lucky Loser". Zajęte miejsca w finale decydują o klasyfikacji rundy.

Gdzie odbywają się wyścigi?

Jeździmy w Toruniu, na terenie MotoParku, po torze wybudowanym specjalnie z myślą o rallycrossie modeli zdalnie sterowanych. Na miejscu mamy dostęp do prądu w gniazdku, WC oraz zadaszonej strefy serwisowej. Bez problemu dojedziesz autem pod sam tor i zaparkujesz przy ogrodzeniu – wygodnie i bezpiecznie.

torun-tor-zdjecie-dron

Sam tor podzielony jest na dwie, połączone ze sobą, części nawiązujące kształtami do dużego toruńskiego toru oraz Toru Słomczyn. Możesz poczuć się jak prawdziwy kierowca, tyle że w pomniejszeniu. Nitka toru ma szerokość 1,2 – 1,4m. Nawierzchnia jest mieszana: asfalt, beton, szuter. Nie jest tak równo jak na dywanie ale też nie jest aż tak wyboiście jak na rajdach.

prxrc-2022-tor-torun-10prxrc-2022-tor-torun-legenda

 

Czego będę potrzebował na zawodach?

Pamiętaj o zabraniu krzesła i stolika do strefy serwisowej. Przyda się również ładowarka do pakietów i przedłużacz, aby komfortowo podłączyć się do źródła prądu. Zaopatrz się w ubranie odpowiednie do warunków pogodowych. W słoneczne dni warto mieć w zanadrzu krem z filtrem UV, w końcu jeździmy "pod chmurką". Nie zapomnij o częściach zapasowych do modelu, w końcu rallycross to sport kontaktowy więc "urazy" i "kontuzje" modeli się zdarzają (dobrze mieć ze sobą zapasowe elementy zawieszenia, układu skrętnego czy chociażby zapasowy orczyk do serwa). Warto zabrać ze sobą prowiant. Posiłek będziesz mógł na spokojnie zjeść podczas przerwy obiadowej w trakcie zawodów.

 

Szczegółowe zasady i przepisy dostępne są w Regulaminie Zawodów w linku poniżej:

Wspierają nas

sponsorzy

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie.