Czym jest rallycross RC?

Co to jest rallycross?

Rallycross jest dyscypliną motorsportu będącą połączeniem rajdów z jazdą po zamkniętym torze. Wyścigi rozgrywane są na nawierzchni częściowo asfaltowej, a częściowo szutrowej. Dzień wyścigowy składa się z treningów, kwalifikacji oraz finałów. W wyścigu startuje jednocześnie maksymalnie 4 zawodników. Celem jest jak najkrótszy czas przejazdu 4 (lub 6 w przypadku finałów) okrążeń. Dodatkowo zawodnicy podczas biegu muszą przejechać przynajmniej jedno okrążenie alternatywną trasą tzw. Joker Lap.

Czym mogę wystartować?

Aby spróbować swoich sił w rallycrossie rc wystarczy podstawowe podwozie typu on-road, wyjęte prosto z pudełka, takie jak np. Tamiya TT-01 (lub 02), Strada czy HPI RS4 oraz dużo chęci i zapału. Wśród doświadczonych zawodników popularne jest podwozie XV-01 od Tamiya. Przygotowanie modelu leży po Twojej stronie. Możesz tuningować podwozie jak chcesz, używaj części alu, carbonowych czy nawet tytanowych. Odchudzaj jak chcesz – tutaj waga nie ma znaczenia. Pilnuj jednak, aby Twój model był modelem w skali 1:10, miał silnik klasy 540 (szczotka lub bezszczotka o dowolnej mocy) i nie posiadał wspomagaczy jazdy takich jak żyroskopy. Dla zachowania realizmu jeździmy z karoseriami wzorowanymi na dużym rallycrossie, więc pamiętaj o tym. Po szczegółowe przepisy techniczne modeli zajrzyj do Regulaminu.

Przebieg zawodów

Dzień zaczynamy od Treningu Wolnego, który pozwala zawodnikom na zapoznanie się z trasą, zmianę ustawień modelu i przygotowanie się do rywalizacji. Przejeżdżamy dowolną ilość okrążeń w dowolnej kolejności bez pomiaru czasu. Trening ograniczony jest czasowo, zależnie od rundy.

Kwalifikacje to biegi, w których bierze udział od 4 do 6 zawodników jednocześnie. Zawodnicy pokonują 4 okrążenia, w tym Joker Lap. Najistotniejszy jest czas przejazdu, gdyż to on decyduje o ustawieniu do kolejnego wyścigu Kwalifikacyjnego. Na koniec wszystkich wyścigów Kwalifikacyjnych czasy zawodników zostają zsumowane. Na podstawie sumy czasów następuje przydzielenie zawodników do biegów finałowych.

Finały składają się z 6 okrążeń, bierze w nich udział jednocześnie od 4 do 6 zawodników. W finałach liczy się kolejność przejazdu przez linię mety. Zwycięzca biegu finałowego przechodzi do następnego wyścigu finałowego na zasadzie "Lucky Loser". Zajęte miejsca w finale decydują o klasyfikacji rundy.

Gdzie odbywają się wyścigi?

Jeździmy w Toruniu, na terenie MotoParku, po torze wybudowanym specjalnie z myślą o rallycrossie modeli zdalnie sterowanych. Na miejscu mamy dostęp do prądu w gniazdku, WC oraz zadaszonej strefy serwisowej. Bez problemu dojedziesz autem pod sam tor i zaparkujesz przy samym ogrodzeniu – wygodnie i bezpiecznie.

torun-tor-zdjecie-dron

Sam tor podzielony jest na dwie, połączone ze sobą, części nawiązujące kształtami do dużego toruńskiego toru oraz Toru Słomczyn. Możesz poczuć się jak prawdziwy kierowca, tyle że w pomniejszeniu. Nitka toru ma szerokość 1 – 1,2m. Nawierzchnia jest mieszana: asfalt, beton, szuter. Nie jest tak równo jak na dywanie ale też nie jest aż tak wyboiście jak na rajdach.

prxrc-2022-tor-torun-10prxrc-2022-tor-torun-legenda

 

Czego będę potrzebował na zawodach?

Pamiętaj o zabraniu krzesła i stolika do strefy serwisowej. Przyda się również ładowarka do pakietów i przedłużacz, aby komfortowo podłączyć się do źródła prądu. Zaopatrz się w ubranie odpowiednie do warunków pogodowych. W słoneczne dni warto mieć w zanadrzu krem z filtrem UV, w końcu jeździmy "pod chmurką". Nie zapomnij o częściach zapasowych do modelu, w końcu rallycross to sport kontaktowy więc "urazy" i "kontuzje" modeli się zdarzają (dobrze mieć ze sobą zapasowe elementy zawieszenia, układu skrętnego czy chociażby zapasowy orczyk do serwa). W przypadku awarii nie będziesz mógł wymienić całego modelu na inny, możesz jedynie wymieniać uszkodzone w nim części. Jeżeli nie zamawiasz z nami obiadu to przygotuj sobie prowiant. Posiłek będziesz mógł na spokojnie zjeść podczas przerwy obiadowej w trakcie zawodów.

 

Szczegółowe zasady i przepisy dostępne są w Regulaminie Zawodów w linku poniżej:

Wspierają nas

sponsorzy

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie.