Wymiana baterii w nadajniku

Nadajniki do pomiaru czasu, których używamy to nadajniki marki RF Lap Counter. Jest to półprofesjonalny system do pomiaru czasu i okrążeń produkowany we Francji. Pchełki, zasilane są dwiema bateryjkami CR1225 3V, które powinny być wymieniane co 2 lata. Jak więc przeprowadzić poprawną wymianę baterii? To kilka prostych kroków.

Krok 1 — nacięcie osłonki i uszczelki

Jeżeli nigdy nie otwierałeś nadajnika to zapewne wokół niego masz owiniętą przezroczystą koszulkę. Jest ona dość upierdliwia i zdjęcie jej wymaga chwili, lecz jest to konieczne do otwarcia nadajnika. Obudowa nadajnika to dwie plastikowe części hermetycznie ze sobą złączone. Pomiędzy tymi częściami obudowy znajduje się gumowa uszczelka, którą przed otwarciem należy naciąć po całym obwodzie nadajnika. Ostrym nożykiem, delikatnie nacinamy tę uszczelkę. Wystarczy płytkie nacięcie, gdyż nie chcemy uszkodzić znajdującej się pod uszczelką plastikowej obudowy.

 img_1938

Krok 2 — otwieranie obudowy

Po nacięciu uszczelki, tym samym nożykiem rozwieramy obie połówki obudowy wciskając ostrze w nacięcie w uszczelce. Należy robić to bardzo ostrożnie gdyż sama obudowa jest w sobie dość delikatna. Wewnątrz znajdują się "nóżki", które wystają z jednej części obudowy i wciskane są w drugą. Trzeba uważać, aby tych nóżek nie ułamać. Są jeszcze bardziej delikatne od samej obudowy.

img_1968

Krok 3 — wnętrze

Delikatnie zdejmujemy górną część obudowy, nadal uważając na nóżki. Rozłączając połówki obudowy miejmy na uwadze antenę, która w zasadzie jest bardzo luźno osadzona w rurce. Tutaj raczej nic niedobrego nie może się wydarzyć.

img_1977

Krok 4 — wymiana baterii

Wyciskamy baterię z ich "koszyków" i wkładamy nowe. Producent zaleca baterie marki Renata – CR1225 3V. Po wyjęciu zużytych baterii pamiętaj o utylizacji ich w miejscu do tego przeznaczonym, nie wyrzucaj baterii do śmietnika w domu.

img_1990

Krok 5 — czyszczenie

Zanim zabierzemy się za zamykanie obudowy należy pozbyć się starej uszczelki. Delikatnie palcem lub paznokciem zdrapujemy resztki gumowej uszczelki. Zrób to dokładnie. Uszczelka tak samo jak obudowa jest czarna więc czasem może być trudna do dostrzeżenia.

img_2041

Krok 6 — zamykamy i zabezpieczamy

Uważając na antenę i nóżki, ostrożnie dopasowujemy obie części do siebie i lekko zaciskamy. W miejscu łączenia pojawiła się przerwa, czas ją uszczelnić. Obie części obudowy zabezpieczamy taśmą malarską, zostawiając widoczną przerwę.

img_2067

Krok 7 — uszczelnianie

Uskok zalepiamy klejem uszczelniającym bądź innym elastycznym uszczelniaczem. Producent zaleca użycie kleju uszczelniającego Sikaflex 11 FC+ w kolorze czarnym. W naszym przypadku sprawdził się silikon łączący się z tworzywami sztucznymi. Dokładnie nakładamy uszczelniacz wzdłuż obwodu nadajnika. Po nałożeniu usuwamy taśmę ochronną i zostawiamy do wyschnięcia. Po wyschnięciu uszczelniacza nadajnik gotowy jest do użycia na zawodach.

img_2079

 

Wspierają nas

sponsorzy

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie.